Magazyn uszyty na miarę potrzeb Twojej firmy

Wózki paletowe ręczne są jednym z najczęściej używanych urządzeń służących do transportu towarów. Wykorzystywane są niemal w każdej branży, bez względu na rodzaj przemieszczanych produktów. Idealnie sprawdzają się w halach magazynowych, ale także na mniejszych powierzchniach sklepowych, czy w mniejszych zakładach. Poniżej zaprezentujemy garść informacji dotyczących popularnych paleciaków ręcznych, które będą przydatne na etapie podejmowania decyzji o zakupie i wyborze odpowiedniego rodzaju paleciaka dla swojej firmy.

Rys. 1. Wózek widłowy ręczny

Zacznijmy od tego, spośród czego możemy wybierać przy tego rodzaju urządzeniach. Wózki paletowe ręczne dzielą się bowiem na kilka rodzajów, z czego w każdym z nich można zastosować dwie długości wideł. Poniżej prezentujemy rodzaje paleciaków ręcznych wraz z krótkimi opisami każdego z nich:

- paleciaki standardowe – jest to najczęściej spotykany, najbardziej uniwersalny rodzaj wózka paletowego, sprawdzający się w sytuacjach, kiedy przemieszczamy towary na niewielką odległość, a także kiedy nie jest nam potrzeba duża wysokość unoszenia,

Rys. 2. Wózek widłowy ręczny

- paleciaki masztowe (określane także jako wózki podnośnikowe ręczne) – dobre rozwiązanie dla transportu pionowego ze względu na wysokość podnoszenia towaru sięgającą 2 m,

Rys. 3. Wózek widłowy ręczny podnośnikowy

- paleciaki unoszące nożycowe – umożliwiają unoszenie towarów do wysokości ok. 80 cm, co sprawdza się w przypadku pracy w ciągach technologicznych, dodatkowo istnieje możliwość wykorzystania wideł jako stanowiska roboczego,

- paleciaki niestandarowe (ze stali nierdzewnej lub tworzyw sztucznych, ocynkowane, z wbudowaną wagą) – znajdują zastosowanie przy pracy w specjalistycznych warunkach, gdzie wykorzystywane urządzenia muszą spełniać określone wymagania, np. odporność na działanie roztworów solnych oraz innych substancji o kwaśnym odczynie.

 

Rys. 4. Wózek widłowy ręczny ocynkowany

W paleciakach ręcznych można zastosować również różne długości wideł, spośród których wyróżniamy:

- widły krótkie – ich długość sięga 800 mm, co ułatwia transport towarów w wąskich przestrzeniach oraz pozwala podnieść paletę w poprzek,

- widły długie – o wymiarze 1600 mm, 2000 mm oraz większym, co daje możliwość podniesienia palety wzdłuż , a także przewożenia długich ładunków oraz np. dwóch palet jednocześnie.

Poza długością, ważnym parametrem w widłach jest ich rozstaw, mający w standardzie długość 520 – 550 mm. Produkowane są także paleciaki z węższym rozstawem – 140-150 mm, a także szerokim – 680 mm. W przypadku szerszego rozstawu wideł wózek paletowy ma większą stabilność, z kolei węższy rozstaw daje lepszą zwrotność.

Sam wózek paletowy jest urządzeniem prostym i nieskomplikowanym, co daje mu dużą uniwersalność oraz stosunkowo wysoką niezawodność. Dlatego też jego budowa nie stanowi skomplikowanego mechanizmu, a najważniejsze elementy popularnego paleciaka to widły, rama wózka, pompa, dyszel, koła sterujące, rolki prowadzące oraz, w przypadku wózków z wbudowaną wagą – wskaźnik wagi. Czynnikiem mającym znaczący wpływ na budowę wózka, jest jego udźwig, ponieważ parametry poszczególnych części (długość wideł czy rodzaj kół i rolek) uzależnione są od tego, jakie ciężary wózek będzie transportować.

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze wózka, tak aby spełniał on jak najlepiej swoją rolę, jest odpowiedni wybór kół i rolek zamontowanych w paleciaku. Poniżej zamieszczamy rodzaje oraz krótkie opisy materiałów, z jakich produkowane są koła i rolki w paleciakach ręcznych:

- nylon – nie jest brudzący, nie pozostawia śladów na posadzce, nadaje się do twardych powierzchni, jest łatwy w utrzymaniu czystości, ale podatny na uszkodzenia,

- guma – sprawdza się przy ładunkach cięższych niż 1 tona, charaketryzuje się dobrą przyczepnością do powierzchni, a co za tym idzie możliwością poruszania się także po mokrej nawierzchni, jednak jest brudząca i zostawia ślady,

- poliuretan – sprawdza się w każdych warunkach, jest wytrzymały i odpowiedni do transportu ciężkich ładunków,

- vulkonal – jest materiałem bardzo wytrzymałym i trwałym, odpornym na uderzenia mechaniczne i ścieranie, a także niebrudzącym i sprawdzającym się praktycznie w każdych warunkach.

Jeśli chodzi o obsługę wózka paletowego, to jest ona łatwa, a nawet intuicyjna. Aby korzystać z pomocy tego urządzenia, nie jest wymagane ukończenie specjalnych kursów czy posiadanie odpowiednich uprawnień, tak jak w przypadku wózków widłowych. 

Działanie paleciaków oparte jest na mechanizmie hydraulicznym, czyli podnoszenie palet z towarem możliwe jest dzięki działaniu ciśnienia oleju hydraulicznego, które powstaje w momencie poruszania dźwignią przez użytkownika. W celu podniesienia palety na wymaganą wysokość operator musi wykonać kilka ruchów pompujących. Aby z kolei jeździć wózkiem lub opuszczać paletę, należy trzymać dźwignię w odpowiedniej pozycji.

Paleciaki ręczne są niedrogimi i uniwersalnymi urządzeniami, jednak należy wiedzieć, że nie sprawdzają się w każdych warunkach oraz nie można ich stosować do każdego rodzaju pracy. Dlatego też przed pojęciem decyzji o zakupie, warto zapoznać się z wkluczeniami w stosowaniu tych urządzeń. Dlatego poniżej przedstawiamy obszary prac, do których wózek paletowy będzie się nadawać:

- praca na równych i płaskich powierzchniach – ze względu na brak amortyzacji oraz silnika nie nadaje się do transportu na pochyłym i nierównych gruncie,

- transport bliski i niskie składowanie – paleciaki przeznaczone są do przewożenia towarów na niewielkie odległości,

- praca wewnątrz pomieszczeń – wózki paletowe używane są zazwyczaj do prac w zamkniętych pomieszczeniach wewnątrz budynków,

- rozładowywanie towarów i poruszanie się w środku przyczep samochodów – umożliwia to kompaktowa budowa urządzenia.

Wózki paletowe są sprzętem zdecydowanie ułatwiającym transport towarów o różnych gabarytach, co stanowi o wysokiej użyteczności tego sprzętu. Decydując się na jego zakup należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, jaki towar będziemy transportować, po jakiej nawierzchni oraz w jakich warunkach. Mamy nadzieję, że opisane powyżej elementy budowy oraz rodzaje wózków paletowych pomogą Państwu podjąć decyzję o wyborze najbardziej odpowiedniego dla siebie rodzaju wózka paletowego.

Źródła:

[1]http://www.budownictwo.org/artykuly,81115,1,Paleciak_reczny__budowa_rodzaje_zastosowanie

[2]https://www.kierownikmagazynu.pl/jaki-wozek-paletowy-do-magazynu-wybrac/ 

[3]https://glowny-mechanik.pl/2015/11/30/wozki-paletowe-reczne/

[4]https://www.maglo.com.pl/kategoria/119/Wozki_paletowe_reczne_do_transportu_towarow_na_paletach