Magazyn uszyty na miarę potrzeb Twojej firmy

 

Poza odpowiednim doborem regałów ze względu na funkcje, jakie powinny spełniać, oraz specyfikę powierzchni magazynowej, ważne jest również spełnienie odpowiednich wymagań prawnych oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracy na powierzchni magazynowej. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo oraz zapewnienie zgodności z przepisami prawa, odpowiedzialność ponosi zarówno użytkownik systemów magazynowych, ale też ich dostawca (wytwórca, projektant, producent). Jeżeli natomiast występują nieprawidłowości związane z niewłaściwą eksploatacją, odpowiedzialność ponosi ich użytkownik

Aby zaprojektowana konstrukcja systemów regałowych była w pełni bezpieczna, a zarazem komfortowa w użytkowaniu, należy na etapie projektu zwrócić uwagę na kilka zasadniczych elementów:
- zapewnienie stabilności konstrukcji,
- zachowanie bezpieczeństwa czynności związanych z ładunkiem (szczególnie przy zastosowaniu silnikowych środków transportu),
- dopuszczalne obciążenia regałów oraz podłoża, do którego są one przytwierdzone.

Ważne jest, aby przy określaniu wytrzymałości regałów ustawionych w konkretnym pomieszczeniu uwzględnić również wytrzymałość stropu i podłogi, na której są one ustawione. Pozwoli to zapewnić balans pomiędzy udźwigiem danego regału, a wytrzymałością posadzki i uniknąć sytuacji, kiedy regał wytrzyma obciążenie, ale mocowanie okaże się niestabilne i spowoduje załamanie konstrukcji. Posadzki powinny być stabilne, odporne na odkształcenia i uderzenia, nie powinny być śliskie. W razie potrzeby regały mocuje się do ścian lub wzmacnia ich konstrukcję, skręcając ze sobą dwa równoległe zestawy. Szerokość korytarzy roboczych między rzędami regałów ma być odpowiednia do wymiarów transportowanych przedmiotów i rodzaju wózka zastosowanego do obsługi.

     Trzeba także pamiętać o tym, że nowe regały wolnostojące muszą posiadać tabliczkę z informacjami, które pozwalają na pełną identyfikację producenta, dane na temat dopuszczalnego obciążenia, a także instrukcję dotyczącą transportu, montażu oraz użytkowania regałów. Ponadto, dla każdego wolnostojącego regału, który jest uznawany za pozbawiony wad, producent powinien wystawić zaświadczenie, w którym zawarte będą dane dotyczące nazwy wytwórcy (wraz z jego znakiem), nazwę i oznaczenie regału, rok produkcji z numerem fabrycznym, a także zakres przeprowadzonych badań i ich wyniki, a także stwierdzenie zgodności badań z Polskimi Normami.

   Oprócz spełnienia poszczególnych wymagań na etapie konstruowania modułów magazynowych, niemniej ważne jest także zapewnienie bezpiecznej i długoletniej eksploatacji regałów, a także uniknięcie niepożądanych wypadków. Zapewniają to regularne kontrole stanu technicznego regałów magazynowych, które przeprowadzane są w odpowiednich interwałach czasowych (codzienne, tygodniowe, miesięczne, roczne) przez kompetentne osoby, posiadające w tym temacie niezbędną wiedzę oraz kwalifikacje (np. kierownik magazynu lub inspektor BHP). Zakres takich kontroli powinien obejmować przede wszystkim:
- ocenę stanu posadzki w rejonie stóp regałów,
- ocena jakościowa elementów regałów,
- pomiar odchylenia słupów od pionu.

       W przypadku stwierdzenia uszkodzenia mechanicznego konstrukcji regału, niezbędne jest dokonanie jego kontroli i podjęcie decyzji co do dalszej eksploatacji. Kontrole oraz przeglądy odnotowywane są w Książce Przeglądów i Kontroli Regałów, która jest odrębna dla każdego zestawu bądź systemu regałowego.
W przepisach nie występują konkretne terminy, w jakich należy przeprowadzać kontrole, jednak powinny one być adekwatne do tego, z jaką intensywnością użytkowane są regały, jakie jest środowisko pracy i warunki panujące w magazynie, a także czy występują jakieś dodatkowe zagrożenia, wynikające np. ze specyfiki składowanych towarów.

       Niezwykle istotne jest także przestrzeganie kilku podstawowych zakazów dotyczących użytkowania regałów, których złamanie naraża pracowników magazynu na niebezpieczeństwo, a firmę na większe koszty związane z częstszymi wymianami niewłaściwie eksploatowanych elementów. Do najważniejszych zakazów dotyczących użytkowania regałów magazynowych należą:
- umieszczanie ładunków, których waga przekracza dopuszczalne obciążenie, co prowadzi doprzeciążenia regałów,
- samodzielne naprawy uszkodzonych elementów,
- wykonywanie prac pry regale bez uprzedniego wydzielenia miejsca pracy, które zapobiega wejściu osób postronnych lub wjazdom środków transportu,
- samowolne zmiany konfiguracji elementów składowych regału (takich jak zmiana rozstawu elementów konstrukcyjnych regału),
- jednoosobowe umieszczanie na regale towarów o znacznym ciężarze lub gabarytach (lub ich zdejmowanie),
- używanie przypadkowych przedmiotów zamiast podestu do sięgania po towary umieszczenie na wyższych półkach,
- używanie uszkodzonych palet, kontenerów oraz umieszczanie towarów na regałach w uszkodzonych opakowaniach,
- wchodzenie na regał poprzez stawianie jednej nogi na drabinie, a drugiej na poprzeczce regału,
- przeciążanie środków transportu używanych do prac magazynowych.

      Ogólne wymagania dotyczące regałów podane są w Polskich Normach, do których powinni stosować się zarówno projektanci, jak i podmioty eksploatujące regały:

  • PN-M-78320:1978 - Urządzenia do składowania - Regały magazynowe - Nazwy, określenia, podział i symbole.
  • PN-M–78321 1988 - Regały magazynowe wolnostojące - Wymagania i badania.
  • PN-M–78322:1989 - Urządzenia do składowania. Regały magazynowe. Parametry podstawowe.
  • PN-EN 15620:2010 – Stalowe statyczne systemy składowania – Regały paletowe o zmiennej konfiguracji – Tolerancje, odkształcenia i luzy manipulacyjne.
  • PN-EN 15629:2010 – Stalowe statyczne systemy składowania – Specyfikacja urządzeń do składowania.
  • PN-EN 15635:2010 – Stalowe statyczne systemy składowania. Zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania.
  • PN-EN 15635:2010/Ap1:2011 – Stalowe statyczne systemy składowania. Zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania.
  • PN-EN 15512:2011 – Stalowe statyczne systemy składowania. Regały paletowe o zmiennej konfiguracji. Zasady projektowania konstrukcji.
  • PN-EN 15095+A1:2012 – Regały przejezdne paletowe i półkowe, obrotowe i okrężne oraz ze sprzętem podnoszącym, z napędem mechanicznym. Wymagania bezpieczeństwa.
  • PN-EN 528:2012P – Układnice. Wymagania bezpieczeństwa.
  • PN-EN 16681:2016-08 - wersja angielska Stalowe statyczne systemy składowania -- Regały paletowe o zmiennej konfiguracji -- Zasady projektowania dla obszarów zagrożonych sejsmicznie
 
Źródła:

[1]https://www.prawo.pl/kadry/jak-wysokie-musza-byc-regaly-wysokiego-skladowania,189020.html
[2]https://www.portalbhp.pl/aktualnosci/jak-zapewnic-bezpieczenstwo-podczas-uzytkowania-regalow-magazynowych-7287.html
[3]https://www.logistyka.net.pl/bank-wiedzy/logistyka/item/86989-podstawy-bezpiecznej-eksploatacji-regalow-w-magazynie