Magazyn uszyty na miarę potrzeb Twojej firmy

Rodzaje napędów w wózkach widłowych

 

Wybierając wózek widłowy, często stajemy przed koniecznością dostosowania wielu jego parametrów do własnych oczekiwań. Zazwyczaj skupiamy się na maksymalnym udźwigu oraz wysokości podnoszenia, jednak w tego rodzaju urządzeniach jest mnóstwo możliwości konfiguracji, zarówno parametrów ogólnych, jak i wyposażenia dodatkowego.

Dlatego też dzisiaj skupimy się na napędzie w wózkach widłowych, który jest tak naprawdę jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy zakupie. Należy też pamiętać, że napęd wózka ma również wpływ na jego eksploatację oraz zastosowanie.

Istnieją dwa najogólniejsze typy wózków widłowych, a mianowicie: 

- wózki widłowe ręczne, tzw. paleciaki,

Rys. 1. Wózki paletowe ręczne z napędem elektrycznym

 

 

- oraz wózki widłowe czołowe (dzielimy je na elektryczne i spalinowe). 

 

 

Rys. 2. Wózek widłowy elektryczny 3-kołowy Maglo

 

Rys. 3. Wózek widłowy spalinowy diesel Maglo

 

Jak powszechnie wiadomo wózki widłowe ręczne przeznaczone są głównie do przemieszczania ładunków umieszczonych na paletach, unoszą one ładunek na wysokość do 20 cm, więc też nazywane są wózkami widłowymi paletowymi unoszącymi. Przenoszą one z reguły ładunek do 3 ton, zdarzają się też oczywiście wózki o większym udźwigu. Świetnie sprawdzają się w hipermarketach, gdzie towar przewożony jest na terenie sklepu bądź w miejscach, w których przewożenie materiałów odbywa się na krótkich dystansach. Tego rodzaju wózki są z reguły obsługiwane przez osoby, które muszą je pchać, sam ładunek unoszony jest za pomocą umieszczonej w nich baterii.

Natomiast wózki widłowe czołowe znajdują swoje zastosowanie w transporcie bliskim, czyli w magazynach, portach, halach produkcyjnych jak i fabrykach. Unoszą one ciężary od 0,5 tony aż do nawet 15 ton. Jednym z ograniczeń wiążących się z ich użytkowaniem jest m. in. emisja spalin, jeżeli oczywiście bierzemy pod uwagę wózki spalinowe, w których wymogiem jest zastosowanie odpowiednich filtrów niwelujących emisję spalin do środowiska. Nie zaleca się stosowania tych urządzeń w pomieszczeniach zamkniętych ze względu na możliwość zagrożenia zdrowia bądź życia pracowników przebywających w pobliżu. Świetnie sprawdzą się one na zewnątrz, gdzie jest o wiele mniejsze ryzyko. W wózkach Diesla stosuje się mocniejsze silniki, dzięki którym zwiększamy wydajność i zmniejszamy zużycie, dlatego w porównaniu do wózków widłowych gazowych są one o wiele bardziej wytrzymałe. 

Na koniec przejdźmy do wózków widłowych elektrycznych, które cieszą się największą popularnością, ze względu na brak szkodliwej emisji spalin. Świetnie sprawdzą się na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczenia, jednakże większość z nich używana jest wewnątrz pomieszczeń. Charakteryzuje je niski poziom hałasu i w zależności od wielkości oraz mocy baterii również wydajność. 

 Podsumowując, istnieją trzy różne rodzaje napędów w wózkach widłowych, które są wybierane w zależności od potrzeb klientów oraz tego jak długo będą miały one pracować i w jakich warunkach. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł będzie dla Państwa pomocny przy wyborze odpowiedniego rodzaju napędu kupując nowy wózek widłowy do Państwa firmy.

 

Źródła:

[1] https://www.maglo.com.pl/Stronaglowna

[2] http://www.e-wozki-widlowe.com/rozne-napedy-wozkow-widlowych.html

[3] https://www.alejahandlowa.pl/artykuly/uslugi/rodzaje-wozkow-widlowych-ze-wzgledu-na-naped

[4] https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C3%B3zek_jezdniowy

[5] https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C3%B3zek_r%C4%99czny_paletowy_unosz%C4%85cy

[6] https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C3%B3zek_transportowy