Magazyn uszyty na miarę potrzeb Twojej firmy

Stając przed wyborem najbardziej odpowiedniego wózka widłowego, który będziemy kupować do swojej firmy, na pewno zatrzymamy się w pewnym momencie na parametrach związanych z masztem. Jest to ważny element konstrukcyjny wózków widłowych, ponieważ to on warunkuje, na jaką wysokość możemy podnosić towary. W tym artykule opiszemy pokrótce najpopularniejsze rodzaje masztów wykorzystywanych w wózkach widłowych, co, mamy nadzieję, pozwoli dokonać słusznego wyboru urządzenia najbardziej odpowiadającego Państwa potrzebom.

Wózek widłowy

Rys. 1. Wózek widłowy z masztem

Rozpocznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym w ogóle jest maszt w  wózku widłowym i jakie spełnia funkcje. Jest to jeden z elementów budowy czołowych wózków widłowych podnośnikowych. Głównym zadaniem masztu jest podnoszenie oraz opuszczanie transportowanego towaru. Maszt umieszczony jest z przodu wózka i wraz z karetką, widłami i łańcuchami stanowi układ podnoszenia wózka widłowego.

W dostępnych na rynku wózkach wyróżnia się trzy najbardziej popularne rodzaje masztów:

- maszt typu simplex (pojedynczy),

- maszt typu duplex (podwójny),

- maszt typu triplex (potrójny).

Pierwszy z nich, czyli maszt standardowy pojedynczy typu simplex, jest masztem jednoczęściowym, którego budowa bazuje na jednej ramie, a co za tym idzie – ma ograniczoną wysokość podnoszenia. Jest rozwiązaniem prostym, które sprawdza się tam, gdzie nie jest wymagana duża wysokość podnoszenia. W przypadku masztów typu duplex karetka unoszona jest przez wysuwany siłownik, który umieszczono w wewnętrznej ramie pojazdu. Jest to rozwiązanie typowe dla wózków o wyższym udźwigu. Ostatni z wymienionych masztów, czyli maszt typu triplex, posiada dwie ramy wewnętrzne, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie maksymalnej wysokości podnoszenia ładunków.

 W celu odpowiedniego doboru masztu do wózka widłowego, należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, dotyczących przede wszystkim zadań stawianych przed tego rodzaju urządzeniem. Najważniejszym z zagadnień jest to, na jaką wysokość planujemy podnosić ładunki na naszej przestrzeni magazynowej. Do najwyżej położonego punktu należy dodać jeszcze około 15-20 cm, aby zapewnić przestrzeń ponad półką dla operatora, pozwalającą na swobodne pobieranie i odkładanie towaru.

Kolejną kwestią, którą koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego masztu jest wysokość pomieszczenia, w którym będzie pracować dany wózek. Należy także rozważyć czy trasa, jaką codziennie przemierza wózek nie prowadzi przez drzwi, gdzie wysokość przejazdu będzie ograniczona. Dzięki temu możemy odpowiednio dobrać wysokość jaką powinien mieć maszt w stanie złożonym.

Wózek widłowy z masztem

Rys. 2. Wózek widłowy z masztem opuszczonym

Maszt w wózkach widłowych jest bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym całego urządzenia, jego odpowiedni wybór zatem pozwoli na swobodny przepływ towarów w magazynie, komfortową oraz bezpieczną pracę. Aby zapewnić jak najbardziej optymalne korzystanie z wózków widłowych, należy pamiętać o odpowiednim doborze masztu. Aby było to możliwe należy zwrócić uwagę na poniższe aspekty:

- zapewnienie dobrej widoczności dla operatora,

- łatwa obsługa urządzenia,

- odpowiednia wysokość podnoszenia,

- bezpieczny oraz stabilny montaż masztu.

Rys. 3. Wózek widłowy z masztem podniesionym

Opisane powyżej zagadnienia to oczywiście podstawy mające na celu przybliżenie tematu związanego z wyborem odpowiedniego rodzaju masztu w wózkach widłowych. Stając przed wyborem należy oczywiście uwzględnić także szereg innych czynników, specyficznych dla konkretnego rodzaju działalności jaką świadczy firma, jak również powierzchnię magazynową jaką dysponuje, a przede wszystkim wymogi związane z bezpieczeństwem pracy.

 

Źródła:

[1] http://www.widlowe-wozki.eu/co-kupic/

[2] https://www.czasopismologistyka.pl/artykuly-naukowe/send/298-artykuly-na-plycie-cd-1/4170-artykul

[3] https://www.ogrodinfo.pl/nawozenie-i-technika/urzadzenia-transportu-bliskiego/

[4] https://www.maglo.com.pl/Stronaglowna