Magazyn uszyty na miarę potrzeb Twojej firmy

W przypadku wózków widłowych elektrycznych bardzo ważne jest, aby nie dopuszczać do sytuacji całkowitego rozładowania akumulatora przy jego wymianie. Przeciwdziałanie całkowitemu rozładowaniu baterii utrzymuje akumulatory w dobrym stanie, a także sprawia, że jej użytkowanie jest możliwe przez dłuższy czas. Nie bez znaczenia są też warunki, w jakich przechowywane są baterie, najbardziej optymalne dla nich są chłodne i suche miejsca.

 

Rys. 1. Wózek widłowy z napędem elektrycznym.

W celu zapewnienia najwyższej efektywności działania elektrycznego wózka widłowego oraz unikania przestojów w jego pracy, czynnością niezwykle istotną oraz niezbędną jest sprawna wymiana baterii. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie związane z tą czynnością.

Rys. 2. Wskaźnik naładowania baterii

Jeszcze niedawno, kiedy na rynku dominowały starsze modele wózków zasilanych energią elektryczną, wymiana baterii była czynnością czasochłonną i wymagającą zaangażowania dodatkowego wózka. Aby usprawnić ten proces i wyeliminować zbędne czynności, zastosowano zmiany w budowie nowoczesnych wózków elektrycznych i znacznie usprawniono proces wymiany baterii.

Dlatego obecnie stosowanym rozwiązaniem w wymianie baterii jest tzw. system rolkowy, na który składają się specjalne rolki umieszczone w podłodze przedziału baterii w wózku oraz stół rolkowy podwójny lub stół transferowy pojedynczy. W zależności od tego, jaką ilością miejsca dysponujemy na naszej przestrzeni magazynowej, a także od specyfiki ładowania danego typu baterii, stosuje się dwa rozwiązania – podwójne stacjonarne stoły rolkowe lub stoły transferowe pojedyncze.

W przypadku zastosowania podwójnych stołów stacjonarnych, ich wykorzystanie wymaga dojechania do nich wózkiem wymagającym wymiany baterii, ponieważ są umieszczone w jednym konkretnym punkcie w magazynie. Mobilnym rozwiązaniem są natomiast stoły transferowe pojedyncze, które transportowane są na dowolnych wózkach paletowych, za pomocą których mogą dojechać do dowolnego miejsca, w którym znajduje się wózek wymagający wymiany baterii.

Rys. 3. Akumulator litowy stosowany w wózkach widłowych

W przypadku stosowania wózków z wymiennymi akumulatorami, ważne jest utrzymywanie baterii w dobrym stanie. Aby zachować jak najdłuższą żywotność baterii, należy pamiętać o regularnym wykonywaniu czynności, sprawiających, że baterie będą służyć długo i niezawodnie. Do działań prewencyjnych należą:

- uzupełnienie elektrolitu wodą destylowaną raz w tygodniu,

- odsiarczanie co 3-5 lat,

- bezwzględne przestrzeganie standardów bezpieczeństwa, polegające przede wszystkim na samodzielnych naprawach oraz pracach konserwatorskich.

 

 

Źródła:

[1] https://logistyczny.com/biblioteka/w-magazynie/item/329-wymien-baterie

[2] http://nowywyszkowiak.pl/wydarzenia/5-rzeczy-ktore-musisz-wiedziec-o-wozkach-widlowych-elektrycznych.html

[3] https://www.maglo.com.pl/